Перейти до основного вмісту

Короткий опис будови скелетних м'язів людини

На цій сторінці викладена основна інформацію про будову скелетних м'язів тіла людини і їх будову.

У людини є три види м'язової тканини:

  1.  Поперечносмугаста (посмугована)
  2.  Серцева
  3.  Гладенька (непосмугована)

Будова поперечносмугастої тканини

Короткий опис будови скелетних м'язів людини


З цих трьох видів м'язової тканини для бодібілдингу найбільший інтерес представляє поперечносмугаста м'язова тканина, оскільки саме вона входить до складу скелетних м'язів і складає їх основу.

Якщо говорити про загальну кількість м'язів, то можна сказати, що в тілі людини налічується близько 600 м'язів. Більшість з них парні і розташовані симетрично по обидва боки тіла.

Загальна маса м'язів становить:

  • У чоловіків - 42% ваги тіла
  • У жінок - 35%
  • У спортсменів - 45-52%


Більше 50% ваги всіх м'язів розташоване на нижніх кінцівках, 15 % на верхніх кінцівках, 35 % в області тулуба і голови.

Під впливом систематичних тренувань відбуваються структурні перебудови м'язів, збільшення їх ваги та об'єму. Цей процес одержав назву функціональної гіпертрофіі.

Основною структурною одиницею м'яза є м'язове волокно. Окреме м'язове волокно має довжину від 0,1 до 2-3 см (в кравецькому м'язі до 12 см) і товщину від 0,01 до 0,2 мм.

М'язове волокно оточене оболонкою - сарколемою, на поверхні якої розташовуються закінчення рухових нервів. До одного м'язового волокна може підходити кілька нервових закінчень.


Нервові закінчення, що знаходяться в м'язах, називаються рецепторами і ефекторами.

Рецептори сприймають ступінь скорочення і розтягування м'язів, швидкість і силу руху. Від рецепторів інформація надходить у центральну нервову систему, сигналізуючи про стан м'язів.

За ефекторами імпульси з центральної нервової системи надходять до м'язів, викликаючи їх збудження. Сила скорочення м'язів змінюється в залежності від частоти нервових імпульсів. Чим більше частота нервових імпульсів, тим більше інтенсивність скорочення.


Сарколема (оболонка, що оточує м'язове волокно) відгороджує внутрішній вміст м'язового волокна від омиваючої його міжклітинної рідини. Весь внутрішній простір м'язового волокна зайнято саркоплазмою, що представляє собою колоїдну білкову структуру, у яку вкраплені грудочки глікогену, жирові краплі і деякі інші включення.

У саркоплазмі є різні субклітинні частки: ядра, мітохондрії, міофібрили, рибосоми та ін. Їх функція полягає в регуляції обміну речовин в м'язовому волокні шляхом впливу на синтез специфічних м'язових білків.


Міофібрили - це довгі спеціалізовані органели м'язової клітини, що здійснюють функцію скорочення. Усередині кожного волокна їх перебуває понад 2000. У нетренованих м'язах міофібрили розташовуються розсіяно, а в тренованих - вони згруповані в пучки Конгейма.

Процес угруповання міофібрил в пучки називається внутрішньом'язовою координацією. Завдяки цьому процесу на початкових етапах тренування відбувається збільшення сили м'язів без істотного збільшення м'язового поперечника.


Мітохондрії, що розташовуються між міофібрилами, являють собою частинки, що мають двошарові мембрани. У мембранах мітохондрій розташовуються ферменти біологічного окислення. Мітохондрії є енергетичними центрами, у них виробляється 80-90% всієї необхідної м'язам енергії (у вигляді аденозинтрифосфорної кислоти або, скорочено, - АТФ).


Усередині саркоплазми знаходиться система поздовжніх і поперечних трубочок, мембран, бульбашок, що носить назву саркоплазматичної мережі або саркоплазматичний ретикулум, який ділить саркоплазму на окремі відсіки, де відбуваються різні біохімічні процеси.

Бульбашки і трубочки саркоплазматичного ретикулума обплітають кожну міофібрилу. Через трубочки, пов'язані із зовнішньою клітинною мембраною (Т - система), можливий прямий обмін речовинами між клітинними органелами і міжклітинною рідиною. Трубочки можуть служити і для розповсюдження хвилі збудження від зовнішньої мембрани до внутрішніх зон.


Якщо розглянути хімічний склад м'язових волокон, то можна помітити, що в м'язовій тканині міститься від 70 до 80% води. Функції води в клітині різноманітні:

  •  Вода служить розчинником для багатьох речовин
  •  У складі колоїдних частинок вода входить в клітинні структури
  •  Вода є неодмінним учасником багатьох хімічних реакцій

З сухого залишку 80-85% припадає на частку білків. Близько 40% всіх м'язових білків знаходиться в міофібрилах, близько 30% - у саркоплазмі, близько 14% - в мітохондріях, близько 15% - у сарколемі, інші в ядрах та інших клітинних органелах.

Коментарі

Популярні пости

Як схуднути в домашніх умовах? Моя ефективна та проста дієта

І знову про це наболіле питання: «Як схуднути?» Я вирішив написати цей пост після того, як мене вже в котре знову запитали: «Як ти так легко худнеш?», «Як тобі так легко вдається підтримувати форму?» Тому я хочу поділитися моєю простою та ефективною дієтою для схуднення в домашніх умовах, яка може допомогти схуднути в животі, в бедрах і ногах, та на сідницях навіть без фізичних вправ, та без шкоди для здоров'я. Я трохи звернуся до фізіології людини, надам наочні пояснення та розрахунок потенційного зменшення ваги. Цей спосіб похудіння базується, підкреслюю, на маніпуляції з калорійністю продуктів. Чому я наголосив на маніпуляції з калоріями? Тому що існує метод схуднення через психосоматику і він, я вважаю, більш глибокий та ефективніший. Згідно з психосоматикою, а саме з психосоматичними проявами у тілі людини по відношенню до ваги тіла, основна причина зайвої ваги та ожиріння знаходиться в нашій психіці. Різноманітні внутрішні конфлікти чи психічні травми викликають емоційне напр

Як накачатися в домашніх умовах з нуля без спортивного обладнання?

Відповідь на це запитання регулярно шукають в iнтернетi. Я вирішив написати пост на цю тему. Висвітлювати буду випадок, коли вдома зовсім немає ніякого спортивного обладнання, але є сильна мотивація і бажання досягти результату. Зазвичай цим питанням задаються початківці. Хто досягли непоганих результатів в накачуванні м'язів дома розуміють, що треба йти далі і переходять у тренажерний зал, так як навантажень вдома стає мало для подальшого стимулювання м'язового росту. Тож я припускаю, що ви початківець або плануєте почати тренування.  Як накачатися з нуля в домашніх умовах? Я розповім, як робив це я на самому початку, коли я ще навіть не думав про бодібілдинг, але хотів стати сильнішим і виглядати більш мужньо. Розкажу загальну інформацію, важливі пункти, про вправи для м'язів та приклад програми тренувань. Вправи для м'язів вдома Грудні м'язи Віджимання від підлоги. Виконуйте їх з постановкою рук на 30 см ширше плеч. Якщо ви досягли 15 повторень у підході, тод

Тренування для схуднення всього тіла в тренажерному залі для жінок та чоловіків

 Що робити в тренажерному залі для схуднення? Напевно тренуватися. Але яке тренування для схуднення краще? Які вправи є більш ефективні. По якій програмі тренуватися? Ці та інші питання виникають у жінок та чоловіків, які хочуть зменшити вагу тіла за допомогою тренувань у тренажерному залі. Взагалі, ви можете мати навіть непогані результати використовуючи практично любі вправи. Але якщо використовувати спеціалізовані тренування для схуднення, тоді результати будуть кращими, швидшими та помітнішими. Я вам пропоную комплекс фізичних вправ із зображеннями та важливі пояснення. Я сам використовую такі тренування для спалювання підшкірного жиру. Цей комплекс я використовував навіть коли готувався до змагань з бодібілдингу та зменшував вагу тіла на 15 - 20 кг за 12 -15 неділь. Ефективне тренування для схуднення в тренажерному залі для жінок та чоловіків Опис: Це просте та ефективне тренування допомагає схуднути за рахунок зпалювання великої кількості калорій, спонукаючи тіло використовувати

Яке спортивне харчування та добавки потрібно приймати після тренування для набору м'язової маси та сили?

 У бодібілдингу спортивне харчування та добавки після тренування відіграють важливу роль, тому що вони допомагають атлетам швидше відновлюватися після тренувань, стимулювати та підсилювати анаболічні процеси в м'язах та в організмі в цілому, що прискорює набір м'язової маси та росту сили. Звичайно, я їх регулярно використовував, коли займався бодібілдингом професійно та постійно тренувався, готуючись до змагать. Давайте розберемося, чому і які саме спортивне харчування та добавки потрібно приймати після тренування для набору м'язової маси та сили. Яке саме спортивне харчування та добавки потрібно приймати після тренування? Це повинні бути легко засвоювані білки і вуглеводи, а саме білково-вуглеводні суміші на основі сироваткового протеїну(бажано гідролізат, хоча він дорожчий, але найшвидше засвоюється) і мальтодекстрину, які найлегше засвоюються. Також важливо приймати амінокислоти, краще BCAA, креатин та вітамінно-мінеральні комплекси. Хоча на сьогодні виробники спортивног